Všetko o posunkovovom jazyku
Posunková reč je reč, realizovaná prostredníctvom účelových pohybov jednej, alebo oboch rúk, sprevádzaných mimikou a výrazom tváre, niekedy za pomoci hovoridiel.
Od 17. storočia, je dorozumievacím prostriedkom sluchovo postihnutých – nepočujúcich.
- V rôznych krajinách je posunková reč rôzna.
- Pojem posunková reč sa dostala aj do legislatívy, no tento termín z hľadiska lingvistiky, je nesprávny.
- “Jazykoveda prísne rozlišuje medzi jazykom a rečou. Jazyk je systém jednotiek a pravidiel ich spájania, ktorý je zdieľaný všetkými členmi nejakého spoločenstva, naproti tomu reč je realizáciou tohto systému v konkrétnych, individuálnych prehovoroch.
( Slánska Bímová a Okrouhlíková-2008, s 54 )
- Posunkovanou slovenčinou možno označiť komunikáciu prostredníctvom posunkov, použitého v systéme hovorovej slovenčiny, s jej príslušnými gramatickými pravidlami.
- Najčastejšie sa posunkovaná slovenčina využíva ako forma, či metóda výučby posunkového jazyka pre začínajúcich, posunkujúcich počujúcich, ako prirodzený spôsob výučby, s čo najzrozumiteľnejším a najprijateľnejším prístupom počujúceho k výuke slovenského posunkového jazyka.
- Najvhodnejšie požitie posunkovanej slovenčiny je pri výuke vzdelanostnej úrovne A1.1 pre začiatočníkov bez predošlých skúseností, podľa spoločného európskeho referenčného rámca
- Posunkový jazyk je samostatný jazykový systém, používaný ľuďmi so sluchovým postihnutím, najmä komunitou Nepočujúcich na dorozumievanie sa a sprostedkovanie informácií. Je to ich prirodzený jazyk, ako je prirodzeným jazykom počujúcich ich príslušný jazyk v danej krajine.
- Gramaticky nie je odvodený zo žiadneho jazyka, má vlastnú slovnú zásobu /zásobu posunkov/ a vlastný gramatický systém.
- Na Slovensku sa využíva slovenský posunkový jazyk
- Gramatika pozostáva z morfologickej časti /tvaroslovia/ a syntaxu /stavby viet/.
- 2 princípy posunkového jazyka:
a) Priestor
b) Simultánnosť
a) Priestor: využíva sa trojdimenzionálne priestor 3D, využíva sa na vyjadrovanie zámen ,vyjadrovanie časových údajov/ časová línia, línia veku, línia následnosti / a vyjadrovanie slovies / modulovateľné slovesá – priestorové, zhodové, inkorporujúce / a nemodulovateľné slovesá
b) Simultánnosť: ten tvoria nosiče významu a posunkový jazyk má 2 nosiče významu
Manuálne / ruky a ramená/ a nemanuálne / mimika, pohľad, pohyby hlavy, pohyby hornej časti tela a pohyby úst /.
Manuálne posunky fyzicky vytvárajú posunky.
Posunky:
Posunok je základnou lexikálnou jednotkou s ustálenou formou i významom v posunkovom jazyku (v hovorenom jazyku je to slovo). Samotný posunok sa skladá zo 4 manuálnych parametrov: konfigurácia (tvar) ruky, umiestnenie ruky v posunkovom priestore, orientácia dlane a prstov a samotný pohyb ruky.
Posunky delíme podľa viacerých kritérií, napr. podľa počtu rúk, podľa spôsobu tvorenia, miery obrazotvornosti atď...
Zvláštnou skupinou sú špecifické posunky / frazeologizmy /
Okrem vytvárania štandardných posunkov ruka slúži aj ako klasifikátor. Vytvára rôzne tvary, napr. podľa umiestnenia, usporiadanie, monožstva, materiálu…daného stavu a javu, o ktorom sa hovorí.Teda dokáže vytvárať rôzne tvary napr. podľa materiálu, umiestnenia, usporiadania či množstva daného javu, o ktorom sa hovorí.
Klasifikátory sú vlastne zvláštne posunky, ktoré zastupujú objekty, teda ich klasifikujú
Špecifikátory sú zvláštne posunky, ktoré špecifikujú (upresňujú) veľkosť a tvar objektov. Používajú sa pre odpoveď na otázku - aký?
Na záver:
1., Gramatika SPJ je odlišná od gramatiky SJ
2., Posunky sú polnovýznamové
3., Posunky sú neohybné
4., Ovládaním základov gramatiky SPJ, sa posunkujúci učí “myslieť” v
posunkovom jazyku.